על קצה הציפורן

 מידע עצום יושב בציפורן קטנה אחת, בכפות הידיים שלנו מסתתר עולם מלא בשפה שהגוף של הגוף והנפש,   התורה הזו נקראית כירולוגיה.

כירולוגיה מתחלקת לכמה תחומים :

כירוגנומיה – אבחון לפי צורת כף היד. למשל גודל עובי וחספוס היד, אורך וצורת האצבעות, צורת הציפורן, רכות היד והגבעות. מתייחסת למבנה אישיות, תכונות אופי.

אוניכוגנומיה – אבחון פתולוגיות לפי הציפורניים. אבחון אופי ופתולוגיות לפי סימנים וצבעים על הציפורניים..

כירומנטיקה – אבחון כף היד לפי הקווים והסימנים. מתייחסת למבנה אישיות ותכונות אופי. מלמדת על העבר וההווה ומתייחסת גם למגמות שהמוח שלנו מבין כעתיד , בסימנים בקווים, כגון :קו ראש, חיים, לב, פרנסה, גורל, זוגיות, ילדים. 

כמעט בלתי אפשרי לאתר את מקור הכירולוגיה, התחום הזה עתיק יותר מהזמן עצמו… מקור השם ’כירולוגיה‘ על שם "כירו" שהיה ידוע בזה ש"קרא" למלכים ואנשי אצולה את גורלם אך גם הצוענים עסקו בזה וביהדות ספר הזוהר וספרי קבלה אחרים עוסקים בזה. (ראו ספר הזוהר פרשת יתרו). יש אסכולות וזוויות מבט רבות ושונות. למשל: יש האומרים שצריך לאבחן את יד שמאל אצל נשים וימין אצל גברים, יש כאלה הגורסים כי יד ימין היא "מה שקורה עכשיו" וכי שמאל היא העבר בפועל , מבחינה עצבית, שתי כפות הידיים משקפות את המוח, ההמיספרה הימנית משתקפת ביד שמאל והפוך – יד ימין משקפת את ההמיספרה השמאלית. כלומר – אפשר לצפות בתפקודים מסוימים ביד ימין ואחרים ביד שמאל. שמאל משקפת את הרגש‘ הרצון והפחדים וימין את השכל‘ ה“תכלס“, מפגש הרצון במציאות האובייקטיבית לכאורה. ריכוז העצבים המצטופפים בכפות הידיים הוא מהגבוהים ביותר בגוף, למעט הלשון, אם נפרוש את העצבים שכפות הידיים באותו מרווח כפי שהם בכל מקום אחר בגוף, יהיו לנו ידיים בגודל שמשיית ים ענקית.

 האינפורמציה שמשקפות כפות הידיים היא סובייקטיבית – הסימנים בכף היד הם פועל יוצא של פעולות המוח, מחשבות, רצונות ופחדים, כולל גם מחשבותינו אין עתיד אובייקטיבי מחוצה למה שאנו חושבים לגביואין כוחות מיסטיים המקושרים לכפות הידיים שלנו, הן קשורות עצבית למוח. כן אפשר לקרוא בכפות הידיים את הציפיות שלנו מהעתיד, קורא בכף היד יכול להיות צודק בנבואות שלו, כיוון שאנחנו מובילים את עצמנו לעתיד, לאורכם של השבילים שהציפיות, הפחדים והרצונות מובילים אותנומה שנקרא : ”אשר יגורתי בא לי“ , או ”הנבואה שמגשימה את עצמה“. כן ניתן לאבחן את המחשבות והרגשות והפחדים… וכמובן את מבנה האישיות על כל הרבדים, אפשר לראות בבירור את השקלול העכשווי וגם הצפי העתידי שהמוח עושה לגבי המצב פיזיולוגי/רגשי/תפקודי באופן מאד מדויק, כאשר מבינים את הסימנים של שפת המוח, הסימנים פשוטים, ילדותיים ממש, כמו ציורי קיר של שבטים קדומים. בכף היד כל סימן הוא בעל משמעות: צבע ומירקם כף היד, הציפורניים, הקווים, טביעות כף היד והאצבעות, כל ריבוע או משולש אינם סתמיים.

מכיוון שהתחום רחב ומכיל אין סוף אינפורמציה בחרתי כרגע להתמקד בתחום ספציפי:
הציפורניים והאצבעות 
– כדי להנגיש מידע שיאפשר אבחון עצמי של אופי ובריאות.

ממה עשויות הציפורניים? קראטין, כמו השיער. כאשר הציפורן משנה את צורתה, צבעה, מרקמה או פריכותה — כדאי לשים לב לשינויים ולגלות ערנות. הציפורניים של כפות הידיים ושל כפות הרגליים מספרות על מה שמתחולל בגוף פנימה, ומומלץ להקשיב להן, גם בלי להיות "רוחניקים".

אז.. ציפורניים, הציפורניים מאפשרות "הצצה" במערכות הפנימיות בגופנו : 

הסהרון – חצי הירח שבבסיס הציפורן : כאשר ה-ציפורניים בריאות, יש להן גוון ורדרד והירחים הנמצאים ליד בסיס הציפורן הם בגוון ורוד בהיר עד לבן. ד"ר ל.ריד בעל תואר אקדמאי ב נטורופתיה אומר, שחצאי הירח שבבסיס הציפורניים הם אינדיקטורים לבריאות בלוטת התריס. ציפורן שחסר בה הסהרון מצביעה על כך שבלוטת התריס חלשה. בלוטת תריס חלשה יכולה לגרום לשינויים במצב הרוח, לדיכאון, לשיער דליל ולתסמינים נוספים.

קצה הציפורן – משקף את המעי` החיסונית והאימיונולוגית.

שורש הציפורן – המע` ההורמונלית, גוף הציפורן – מנגנונים ביולוגים ופיזיולוגים והפונקציונליות של הגוף.

סימן בציפורן ספציפית – כמו פטרת או מכה , כל סימן יעיד על ירידה בתפקוד המערכת עליה הופיע הסימן. נקודות לבנות, "גלים" , קווים כהים או בהירים , או חריגה מהטקסטורה הכללית בציפורן, פטרייה, כתמים לבנים, פסים לאורך, ציפורניים שנשברות מהר, כתמים, עקמומיות, עיוותים במבנה הציפורן אפילו סימן מכה או פצע – כל אלה משקפים חריגה בתפקוד של אחת המערכות בגוף ביחס לציפורן עליה מופיע הסימן וביחס לסוג הסימן.

צבע הציפורן מאד משמעותי – לבן מעיד על אנמיה, צהוב על דלקת, אדום על לחץ דם גבוה, כחול על ליקויים במערכת הנשימה, ורוד – בריאות טובה. צפרניים לבנות/צהובות או עכורות: אם זה לא בגלל עישון , זה יכול להצביע על צהבת, שימוש ממושך במשלשלים, תלסמיה, דלקות פרקים, חוסר ברזל או לימפאדמה – בעיית ניקוז נוזל הלימפה ממערכת הלימפה, הגורמת לנפיחות. ציפורניים כאלה עלולות גם להתנתק ממיטת הציפורן.

סימנים על גבי כל הציפורניים: התפצלויות, חולשה של הציפורניים – חוסר חלבון וויטמין A .

התקלפות העור מסביב לציפורן – חוסר ויטמינים ומינרלים.

קוים דקים לאורך – מערך רגשי עמוס, עצבנות, חוסר שקט.

קווי רוחב או גלים – קורה בד"כ אחרי טראומה שהגוף ספג, כמו תאונה או מחלה קשה, או טראומה רגשית.

קווים לבנים לרוחב הציפורניים –במקרה זה הקווים מקבילים לבסיס הציפורניים. אל תבלבלו אותם עם הכתמים הלבנים או הפסים הטבעיים. כשיש קווים לבנים לרוחב הציפורניים המקבילים לבסיס הציפורן, זה סימן לרמות נמוכות של חלבונים בדם היכול להיגרם בשל תת תזונה או מחלת כבד.

פסים כהים לאורך הציפורניים- לפעמים פסים כהים אלה לאורך הציפורניים יכולים להצביע על סרטן העור המשפיע על בסיס הציפורניים והוא נקרא מלנומה. בדרך כלל סוג זה של סרטן משפיע רק על ציפורן אחת.

כתמים לבנים – נקראים לויקוניכיה. אלו בועות אוויר זעירות, הלכודות בתוך שכבות הציפורן. כתמים לבנים המופיעים בכל הציפורניים למשך תקופות ארוכות במיוחד, עלולים להתרחש בשל מחסור באבץ. הכתמים הלבנים עלולים להופיע גם לאחר חבלה של הציפורן. זה לא דורש טיפול.

דימומים קטנים בציפורניים – אם זה לא ממכה, דימומים אלה, הנקראים splinter hemorrhages, קווים זעירים לאורך הציפורן המופיעים במספר מחלות כגון : דלקת חיידקית של שריר הלב, סקלר ודרמה, זאבת אדמנתית (לופוס), ראומטואיד ארטריטיס, פסוריאזיס או טראומה.

עיוותים : התעבות וכיפוף – התאלות הציפורניים, מצב המעניק לאצבע צורה של "מקל תיפוף". קשור למגוון רחב של מחלות, כגון : מחלות לב וריאות. יכול להיות גם שמדובר בהפרשה של גורמי גדילה המשפיעים על גדילת הציפורן או ייצור יתר של החומר פרוסטגלנדין.

חורים קטנים או שקערוריות בציפורניים יכול להצביע על פסוריאזיס, בגלל האצה של גדילת האפידרמיס במחלה זו.

ציפורניים קעורות ככפית הנקראות קוילוניכיה. מדובר במחלת ציפורניים האופיינית לאנמיה ונובעת מחוסר ברזל. הציפורניים במצב זה דקות מאוד ומאבדות את הזווית התקינה שלהן, כך שהן הופכות לשטוחות או לקעורות. (במצב זה יש לבצע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, בדיקת רמות ברזל, פריטין (מחסן הברזל בגוף) וטרנספרין (ה"אוטובוס" המסיע בגוף את הברזל) ובמידת הצורך ליטול כדורי ברזל.

שטחים לבנים/צהובים נרחבים של הציפורן – עלול להעיד על בעיות בכבד או בכליות (צהבת, למשל).

מבנה האישיות על קצה הציפורן (זה יחסי לכף היד ודורש התעמקות):

צורת הציפורן : משקפת מבנה אישיות (בסיסי), למשל: ציפורן מרובעת – אדם רציונלי, אמין, הגיוני, החלק הישרדותי, ארצי שווה לחלק הרגשי/רוחני. ציפורן מעוגלת – יצירתי, רגשי, סקרן, לא מקובע. ציפורניים משולשות- החלק הצר למטה – משקיע הרבה שעות עבודה, בסיס רוחני, לעומת זאת – אצבעות משולשות -חלק צר למעלה – חד לשון, סרקסטי, דוחף חזק למטרה.

כל ציפורן קשורה בגופינו לכמה מערכות מקבילות ברבדים שונים :

רגש/שכל/גוף/תפקוד החיבור הזה משקף את החיבורים בין גוף לנפש. (קורס כירולוגיה במרכז קוד-יה מתמקד בחיבורי גוף ונפש)

חיבור גוף ונפש : האגודל : משקף את הצד המוטורי/תחושתי – ראש, (באגודל ניתן לבדוק פיגור או תסמונת דאון ואכן בבתי חולים כשנולד תינוק מיד מסתכלים באגודל – אם היא מוטמנת פנימה בתוך כף היד – יש חשש לפיגור) מבחינת מבנה השלד – עצמות אזור האגן. מנטלית/רגשית- האגודל מסמלת את תדמית האדם בעיני עצמו, האגודל מחוברת לצ‘קרת השורש – הבסיס – השלד והאגן, גבעת וונוס בתוכה יושבת האגודל קשורה לצ‘קרת הלב, . האצבע (יופיטר) : מערכת הנשימה, אספקת חמצן לכל תאי הגוף, בית חזה. מנטלית/רגשית – השפעה האדם על סביבתו (הרצון להשפיע) , הוראה, השפעה מעשית, מחשבתית, רוחנית, אידיאליסטית פונקציונלית/תפקודית – יחסי עבודה (נשימה =נשמה) צ‘קרת הגרון. האמה (שבתאי) : מערכת העיכול, אספקת תזונה לכל תאי הגוף, מנטלית/רגשית- מוסר ומשמעת עצמית, השפעת הסביבה על האדם, השוואה בינו לבין הסביבה – יכולות, עשייה, מוטיבציה, השגת מטרות ("עיכול" – הטמעות האדם בסביבתו), צ‘קרת הטחול (). קמיצה (חמה, אפולו) :מערכת כלי הדם, אספקת דם לכל תאי הגוף,המערכת הקרדיו-ווסקולרית מנטלית/רגשית- יצירתיות, הצלחה אישית, הקשר עם הנפש (הדם = הנפש). זרת (כוכב) : מערכת ההפרשה – אברי מין, שתן, רוק, זיעה, בלוטות פנימיות. מנטלית/רגשית – תקשורת לא מילולית (אצל חיות התקשורת אינה מילולית – הרחת הפרשות), תנועה, כיבוש – מיני/עסקי, מחקר. צ‘קרת המין.

הערות נוספות כלליות : לחולי לופוס יש צפרניים מראה מוזר, זוויתי בקפלי הציפורניים. מחלת הפסוריאזיס גורמת לפיצול ושקערוריות במיטת הציפורן. מחלת לב יכולה להפוך את מיטת הציפורן לאדומה. הפרעה אובססיבית קומפולסיבית יכולה להתבטא בציפורניים – רואים תוצאות של חיטוט או כרסום מתמיד. אפילו מחלות שכיחות, כמו הפרעה בבלוטת המגן, נראות כמו קווי רוחב רבים בפרק העליון של האצבע ובצד של הציפורן – יכולות לגרום לשינויים במיטת הציפורן, שבאים לידי ביטוי בציפורניים יבשות ושבירות, שמתפצלות ונשברות בקלות".

פטרת ציפורניים – נקראת אוניכומיקוזיס. זוהי מחלת הציפורניים השכיחה ביותר בעולם והיא פוגעת בעיקר בציפורני הרגליים, אבל מופיעה גם בציפורני הידיים. הפטריה הופכת את הציפורן למעובה והיא נראית צהובה/ירוקה או עכורה. הציפורניים הופכות גסות והן עלולות להתנתק ממיטת הציפורן.

———

איך מאבחנים ? הביטו בציפורניים שלכם ונסו:.  מצאתם סימן מיוחד על הצפרניים ? איזו מהאצבעות שלכם נראית יותר דומיננטית? מה הצבע של כפות הידיים או הציפורן? על איזו אצבע יש סימן מיוחד? (פצע , נקודת חן, יבלת קבועה, צלקת, פסים, נקודות לבנות? ), יש או אין  'ירחים' שימו לב לאיזו מערכת זה שייך ואם יש במאמר הסבר לגבי סוג הסימן. לכל סימן יש משמעות וסיבה. סימן יכול להצביע על רגישות פיזית/תפקודית וכו. אבחון כפות ידיים וצפרניים, זה בהחלט נושא מורכב ואפשר ללמוד אותו  זה נותן המון אינפורמציה לאדם היודע לאבחן במדויק ובהחלט פחות כואב מבדיקות רפואיות פולשניוות.

———

#ננסי ברנדס מספר בפרסומת לטיפול בפטריית הציפורן, שהפטריה הופיעה אחרי שאושפז בבית חולים בגלל טראומה בריאותית – הגוף דיווח על הטראומה באמצעות מרקם הציפורן שנחלש והשתבש,     הקישור מעניין 🙂 ומצביע על זה שהגוף שלנו יודע לדווח על מצבו בכל רגע נתון, רק צריך ללמוד  את השפה בה הגוף מדבר. 
רק בריאות לננסי היקר .  " target="_blank" rel="noopener">https://youtu.be/20m7ZmvMac8
(יצאנו מנקודת הנחה שהפרסום אמת)

הרשם
יידע אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות
Scroll to top