שמה פה נקודה למחשבה ודיון :
אנחנו מקבלים כמובן מאליו את האור הלבן בו אנו חיים ואת הקסם של ספקטרום הקשת, אבל מה באמת קורה על הספקטרום שבין אינפרא אדום לאולטרא סגול ומה יוצר את ההגבלה של טווח הקליטה שלנו ואולי אף את המוגבלות של טווח התודעה האנושית ?

קצת מהמקורות:
"זֹאת אוֹת הַבְּרִית"
לאחר שיוצאים נח ובניו מן התיבה, כורת הקב"ה ברית עם נוח, שנחתמת באמצעות הקשת בענן, ומבטיח כי לא יביא עוד מבול על הארץ. אך בניגוד לבריתות אחרות אין זו ברית שבין הקב"ה רק לעמו ישראל ואין זו ברית בין הקב"ה לאדם מסוים אלא ברית אשר כורת הקב"ה עם נוח בשם כל נפש חיה והיא מהווה יסוד ושורש לתיקון וקיום המציאות כולה מנקודה זו ואילך :

"וַיֹּאמֶר אֱלֹקִים זֹאת אוֹת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה אֲשֶׁר אִתְּכֶם לְדֹרֹת עוֹלָם. אֶת קַשְׁתִּי נָתַתִּי בֶּעָנָן וְהָיְתָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵין הָאָרֶץ. וְהָיָה בְּעַנְנִי עָנָן עַל הָאָרֶץ וְנִרְאֲתָה הַקֶּשֶׁת בֶּעָנָן. וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר וְלֹא יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר וְהָיְתָה הַקֶּשֶׁת בֶּעָנָן וּרְאִיתִיהָ לִזְכֹּר בְּרִית עוֹלָם בֵּין אֱלֹקִים וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר אֲשֶׁר עַל הָאָרֶץ וַיֹּאמֶר אֱלֹקִים אֶל נֹחַ זֹאת אוֹת הַבְּרִית אֲשֶׁר הֲקִמֹתִי בֵּינִי וּבֵין כָּל בָּשָׂר אֲשֶׁר עַל הָאָרֶץ"

מה משמעותה של אות הברית הקשת בענן ומה היה תיקון המציאות שהתחולל מנקודה זו ואילך לדורות עולם?

ברית היא תמיד פשרה בין צדדים, בתנ"ך מוזכר רק ה"ויתור" מצידו של הבורא ולכאורה נעלם "הוויתור" של "כל נפש חיה" , הבורא מראה לנוח את הקשת ואומר לו שיותר לא יוריד מבול… בתמורה למה ?

ביאור לוויתור הצד הזה, של 'כל נפש חיה' מסמלת הקשת:
לפני ימי נוח, מסופר בתנ"ך, על אנשים שחיו מאות שנים והיו בעלי כוחות על, בני אלים, שהשתמשו בכוחותיהם ולא תמיד לטובה…
אביו של נוח, מתושלח ובני דורו, חיו בין 700 ל-900 שנה , מנוח ואילך תוחלת החיים קוצרה ל – 120 שנה.

הקשת, אותה הראה הבורא לנוח כחותמת את הברית, מסמלת את הטווח המוגבל של הגלים והתדרים השייכים לספקטרום הנראה על ידי העין האנושית – האור הנראה – בין אינפרא אדום לאולטרא סגול.

האם הברית אותה כרת הבורא עם נוח, יצרה תוחלת חיים וטווח תודעה מצומצמים הרבה יותר בעבור החיים על פני כדור הארץ ?

על מה ויתרנו ?
הידיעה הזו היא מחוץ לטווח השגה שלנו וכנראה לא נדע לעולם…

הרשם
יידע אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות
Scroll to top